Sal. Ağu 20th, 2019

Ansiklopedix

Bilginin Merkezi

Türkiye’de Hizmete Başlayan Amazon’a Soruşturma Açıldı!

1 min read

Almanya rekabet müessesesi Federal Kartel Dairesi, Amazon’un online alışveriş pazarında adaletli rekabeti sağlayıp sağlamadığını araştırmaya yönelik soruşturma başlattı.

Almanya Federal Kartel Dairesi (The Bundeskartellamt), tarafından yapılan açıklamada, “Aldığımız bir hayli yakıntıdan dolayı, Amazon’un satıcılara karşı pazardaki pozisyonunu kötüye kullanıp kullanmadığını inceleyeceğiz.” ifadesi kullanıldı.

Kartel Dairesi, satıcıların bilgilerini kullanmayı, ödemeleri ertelemeyi ve izah yapmadan satıcıların hesaplarını bloke etmeyi de Amazon’un satıcılara karşı uygulamaları olarak gösterdi.

Amazon’a soruşturma açıldı!

Amerika’da ise vaziyet biraz Avrupa ülkelerinden değişik işlemekte. Aldığınız ürüne göre 1-3 ay gibi müddetlere erişebilen iade müddetleri mevcut. Şuurlu tüketici ile şuursuz olanı ayırt etmeyi amaçlayan Amazon’un anlaşılan başı belada.

Dünya çapında 300 milyondan fazla aktif abonesi bulunan Amazon, zati bu tür işlemleri yapay zeka algoritmaları ile gerçekleştirmekte. Kişiler geri dönüş sağladığında ise iş bire bir iletişime dönüyor ve hesapların iadesi sağlanabiliyor.

Şayet sizde aktif bir Amazon kullanıcısıysanız bu konularda biraz daha dikkatli olmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.