Sal. Ağu 20th, 2019

Ansiklopedix

Bilginin Merkezi

Turizmde 2019 yılı ‘Göbeklitepe Yılı’

3 min read

Yerel Turist Kılavuzları Odası Başkanı Müslüm Çoban, ANADOLU AJANSI muhabirine yaptığı izahta, Göbeklitepe’nin hem ülke hem de şehir turizmi açısından çok önemli bir yeri olduğunu hatırlatarak, ören yerinin Dünya Kalıt Listesi’ne alınması sayesinde bölgede bu sene turizmde ciddi bir artış yaşandığını söyledi.

Reisicumhur Erdoğan’ın, 2019’u “Göbeklitepe Yılı” duyuru edildiğini izahının kendilerini çok hoşnut ettiğini vurgulayan Çoban, şunları kaydetti:

“2019 ‘Göbeklitepe Yılı’ oldu. Bu hem Şanlıurfa hem de bölgemiz için mutlu ve umut verici bir gelişme. Biz turizmciler olarak çok heyecanlıyız. 2018 yılı turizm mananında çok iyi geçti. Konaklama mananında 1 milyona eriştik, günübirlik ziyaret mananında ise 4 milyonu aştık. 2019 yılının ‘Göbeklitepe Yılı’ ilan edilmesiyle Şanlıurfa, turizmde altın yılı yaşayacaktır. Hükümetimiz ve yetkililerin yürüteceği çalışmalarla çok iyi bir yıl bizi bekliyor olacak. Bu manada kentte her manada yoğun bir çalışma yürütülmesi gerekiyor. Bu fırsatı en güzel şekilde değerlendirmeliyiz.”

“Önemli bir talih”

Şanlıurfa Turizmi Geliştirme Derneği Başkan Yardımcısı ve bir turizm acentesinin sahibi Rahime Yaşar ise mevzubahis kararın çok önemli olduğunu vurgulayarak, emeği geçenlere teşekkür etti.

Gelecek yılın “Göbeklitepe Yılı” ilan edilmesinin turizme de katkı sunacağını aktaran Yaşar, “Bu manada bizim de şimdiden her manada çok iyi hazırlık yapmamız gerekiyor. Zira bu yıl dahi Göbeklitepe’nin Dünya Kalıt Listesi’ne katılmasıyla turizm yoğunluğu yaşadık. Oteller tam doluluğa erişti. Bunun için bir an önce gerek konaklama, gerekse diğer alanlarda yetkililerin hummalı bir çalışma yürütmesi gerekiyor. Göbeklitepe bizim için önemli bir şans, bunu en güzel şekilde değerlendirmemiz gerekli. Allahın izniyle bu fırsatı iyi değerlendiririz.” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Şehir Müdürü Aydın Aslan da Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın Göbeklitepe konusunda izahlarının kentte heyecan yarattığını vurgulayarak, en kısa müddette çalışmalara başlayacaklarını anlattı.

Göbeklitepe

Şanlıurfa’nın merkez Haliliye kazasının kent merkezine 18 kilometre mesafedeki Örencik Semti yakınlarında bulunan ve ilk defa 1963’te İstanbul ve Chicago üniversitelerinden araştırmacıların yüzey çalışmaları esnasında fark edilen ören yerindeki kazılar, 50 yılı aşkın müddettir devam ediyor.

Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Şanlıurfa Müzesince 1995’ten beri ortaklaşa yürütülen çalışmalarda, Neolitik döneme ait, boyları 3 ila 6 metre, ağırlıkları da 40 ila 60 ton olan, yabani hayvan figürlü “T” biçimli dikili taşlar bulundu.

Kazılarda bu arada, 8 ila 30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli, dünyanın en daha önceki tapınak kalıntıları ve takriben 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi çeşitli tarihi yapıtlar de gün yüzüne çıkarıldı.

Göbeklitepe, yaklaşık 6 yıl önce UNESCO “Dünya Kalıt Geçici Listesi”ne alınmış, temmuz ayında Bahreyn’de tertip eden 42’nci Dünya Kalıt Komitesi Toplantısı’nda ise Dünya Kalıt Listesi’ne katılmıştı.

Bunlar da İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.