Sal. Ağu 20th, 2019

Ansiklopedix

Bilginin Merkezi

Emeklilere Bayram İkramiyesi

3 min read

Hükümet, 30 Nisan 2018’de emeklilere, dul ve yetimlerine her sene iki dini bayram öncesi 1.000’er lira ikramiye verilmesini kararlaştırmıştı. Bu sene Ramazan Bayramı 4- 6 Haziran tarihlerinde. 3 Haziran arefe günü. 1 ve 2 Haziran da hafta sonuna eşit geliyor. Bu yüzden emeklilere 1.000 liralık bayram ikramiyesinin Haziran başına kadar ödenmesi bekleniyor.

EMEKLİ AYLIĞI YENİ BAĞLANANLAR DA ALACAK

Emeklilerin hesabına 1.000 lira meblağındaki ödemelerin SSK, Bağkur ve memur dahil 12,5 milyon emekliye değişik günlerde yatması bekleniyor. Büyük olasılıkla bu ödemeler 27-31 Mayıs arasında hesaba yatırılacak. Geçen yıl 7 ve 8 Haziran olmak üzere 2 günde ödeme yapılmıştı. Ödemelerin yatırıldığı tarihe kadar emekli aylığı bağlananlar da bu yılın ilk ikramiyesinden istifade edebilecek.

AYLIKLAR NE VAKİT YATIRILACAK?

Emekliye bayramdan önce yalnızca ikramiye değil aylık da ödenecek. Memur emeklisi aylığını 1- 5 Haziran’da alıyor. Ancak SSK ve Bağkur emeklisi aylığını emeklilik kartındaki numarasına göre 17-28 Mayıs arasında çekecek. Dolayısıyla SSK ve Bağkur emeklisi bayrama aylıklarını çekmiş olarak girecek. Memur emeklisine de 31 Mayıs’a kadar ödeme yapılması bekleniyor.

EMEKLİ AYLIKLARI HACZEDİLEMİYOR

Emekli aylıkları nafaka ve SOSYAL GÜVENLİK KURUMU borcu dışında haczedilemiyor. Bayram ikramiyesi için de aynı vaziyet geçerli olacak. Emeklilere yılda iki kere 1.000 TL bayram ikramiyesi verilmesine ait 5510 sayılı yasanın ek 18’inci maddesinde, ‘Bu madde dahilinde yapılan ödemelerden kesinti yapılamaz ve bu ödemeler haczedilemez’ kararı bulunuyor.

İKİNCİ İKRAMİYE AĞUSTOS’TA ÖDENECEK

Ağustos da emekliler için yeniden ikramiye ayı olacak. Kurban Bayramı 11-14 Ağustos’ta kutlanacak. Arefe günü de 10 Ağustos Cumartesi gününe eşit geliyor. İkramiyenin de bu tarihten önce, 5-9 Ağustos’ta ödenmesi bekleniyor. Yeniden bu tarihe kadar emekli olanlar da 1.000 liralık ikramiyeden istifade edebilecek. İlk ikramiyeden sonra emekli aylığı bağlananlar, 2019’u 1.000 lira ikramiye ile kapatacak. İkramiye ödemelerinin yapılacağı net tarih Sosyal Güvenlik Müessesesi(SOSYAL GÜVENLİK KURUMU) tarafından duyurulacak.

PAY ORANINDA ÖDEME YAPILACAK

Vefat eden sigortalılardan dolayı aylık almakta olan hak sahiplerinin (dul, babasız) bayram ikramiyesi ödemesi hak sahiplerinin payları oranında yapılıyor. Sözgelimi; eşinin vefat etmesi sebebiyle yüzde 50 pay oranı ile eşe, yüzde 25 hisse oranı ile yetim çocuğa maaş ödeniyorsa; 1.000 TL meblağındaki ikramiye hak sahiplerine hissesi oranı asal alınarak ödeneceğinden, eşe 500 TL, yetim çocuğa ise 250 TL meblağında bayram ikramiyesi ödemesi yapılıyor.

İŞ GÖREMEZLİK AYLIĞI ALANLAR

İş kazası ve meslek hastalığı sigortasından daimi iş göremezlik geliri almakta olanlara, gelir bağlanmasına asal olan daimi iş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi ödenecek. Sözgelişi; meslekte kazanma gücü kayıp oranının yüzde 25 olması hasebiyle daimi iş göremezlik geliri almakta olanlara, 1.000 TL’nin yüzde 25’i başka bir deyişle 250 TL ikramiye ödenir.

ANSIZIN FAZLA AYLIK ALINIYORSA

Ansızın fazla dosyadan gelir ve/veya aylık alan emekli ve hak sahiplerine en fazla ödemeye olanak veren dosya üzerinden ödeme yapılacak.

Sözgelimi; emekli aylığı ile beraber vefat eden eşinden dolayı ölüm aylığı da alan bir emekliye, en fazla ödemeye imkan veren dosya üzerinden 1.000 TL meblağında bayram ikramiyesi ödenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.